12th Of May 2018 Autumn Racing Series Round 5
Alycat - Meeting Summary
Registered to Sydney Radio Control Off Road Car Club Inc


Alycat Race Management System 9.5.5.2 1987-2015 Alycat Software www.alycat.com
Saturday, 12 May 2018



Fastest Times of Day

2wd Stock
Name Status Fastest Lap
Robert Uljan M 30.222
Trent Johnson M 30.318
Jimmy Koimanis V 30.612
Steve Toomer M 30.716
Scott Harris M 31.664
Dave Robinson M 31.790
Roman De Simone M 32.650
Nick Angus M 35.572
Wade Tubman M 37.563
2wd Modified
Name Status Fastest Lap
Lhor Chaichanachimplee M 29.185
Tom Harden M 30.070
Shane Reid M 30.347
Anthony Tan M 30.564
Lucas Tubman M 32.663
John Hennessy V 39.897
Chris Godfrey M 40.548
Novice
Name Status Fastest Lap
Oscar Sherry M 40.107
4wd Stock
Name Status Fastest Lap
Jimmy Koimanis V 28.060
Trent Johnson M 28.797
Robert Uljan M 29.000
Dave Robinson M 30.161
Nick Angus M 31.758
John Hennessy V 41.965
4wd Modified
Name Status Fastest Lap
Lhor Chaichanachimplee M 27.192
Tom Harden M 28.114
Anthony Tan M 28.540
Joe Porfida M 28.815
Steve Toomer M 29.189
Luca Sannio V 30.360
Dave Robinson M 33.301
2wd Stock (6 min's)
Name Status Best Lap/Times
Trent Johnson M 12/6m23.470s
Robert Uljan M 11/6m1.559s
Jimmy Koimanis V 11/6m5.170s
Dave Robinson M 11/6m6.810s
Steve Toomer M 11/6m7.783s
Scott Harris M 11/6m17.331s
Roman De Simone M 10/6m6.842s
Nick Angus M 9/6m30.580s
Wade Tubman M 8/5m58.716s
2wd Modified (6 min's)
Name Status Best Lap/Times
Shane Reid M 12/6m15.302s
Lhor Chaichanachimplee M 12/6m20.560s
Tom Harden M 12/6m21.605s
Anthony Tan M 12/6m25.427s
Lucas Tubman M 10/6m24.261s
Chris Godfrey M 8/6m3.837s
John Hennessy V 8/6m4.623s
Novice (6 min's)
Name Status Best Lap/Times
Oscar Sherry M 5/3m53.744s
4wd Stock (6 min's)
Name Status Best Lap/Times
Jimmy Koimanis V 13/6m21.273s
Robert Uljan M 12/6m15.304s
Trent Johnson M 12/6m15.877s
Dave Robinson M 11/6m11.125s
John Hennessy V 8/6m24.554s
Nick Angus M 2/1m13.558s
4wd Modified (6 min's)
Name Status Best Lap/Times
Lhor Chaichanachimplee M 13/6m9.931s
Joe Porfida M 12/6m9.114s
Anthony Tan M 12/6m19.592s
Tom Harden M 12/6m20.428s
Steve Toomer M 11/6m1.675s
Luca Sannio V 11/6m15.412s
Dave Robinson M 9/6m2.873s

Results of All Rounds
2wd Stock
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Final Leg 1 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Trent Johnson (TQ) M 11/6m6.723s 12/6m23.470s 11/6m27.614s(2) 11/6m23.412s(1) 3
2nd Dave Robinson (Q4) M 11/6m30.343s 11/6m6.810s 11/6m20.877s(1) 10/6m7.942s(3) 4
3rd Jimmy Koimanis (Q3) V 11/6m15.277s 11/6m5.170s 10/6m11.249s(3) 11/6m27.581s(2) 5
4th Scott Harris (Q6) M 11/6m17.331s 10/6m3.692s 10/6m33.263s(5) 10/6m34.807s(4) 9
5th Roman De Simone (Q7) M 0/0m0.000s 10/6m6.842s 10/6m31.514s(4) 0/0m0.000s(9) 13
6th Wade Tubman (Q9) M 0/0m0.000s 8/5m58.716s 8/6m5.751s(8) 8/6m26.824s(5) 13
7th Steve Toomer (Q5) M 11/6m7.783s 11/6m31.363s 9/6m7.405s(6) 0/0m0.000s(9) 15
8th Robert Uljan (Q2) M 11/6m1.559s 11/6m24.043s 9/6m7.848s(7) 0/0m0.000s(9) 16
9th Nick Angus (Q8) M 0/0m0.000s 9/6m30.580s 0/0m0.000s(9) 0/0m0.000s(9) 18
* Final dropped
2wd Modified
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Final Leg 1 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Lhor Chaichanachimplee (Q2) M 5/2m50.867s 12/6m20.560s 12/6m25.607s(1) 11/6m11.388s(1) 2
2nd Anthony Tan (Q4) M 12/6m25.427s 11/6m12.458s 10/6m11.631s(2) 10/6m4.304s(2) 4
3rd Lucas Tubman (Q-5) M DNS DNS 10/6m24.261s(3) 10/6m47.280s(3) 6
4th Chris Godfrey (Q-7) M DNS DNS 8/6m29.090s(5) 8/6m3.837s(4) 9
5th John Hennessy (Q-6) V DNS DNS 8/6m4.623s(4) 8/6m19.962s(5) 9
6th Shane Reid (TQ) M 12/6m15.302s 0/0m0.000s 0/0m0.000s(7) 0/0m0.000s(7) 14
7th Tom Harden (Q3) M 12/6m21.605s 12/7m14.571s 0/0m0.000s(7) 0/0m0.000s(7) 14
* Final dropped
Novice
Pos Name Qual Rnd 1 Final Leg 1 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Oscar Sherry (TQ) M 5/3m53.744s 2
* Final dropped
Novice DNQ
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Chris Godfrey ??? 1/0m44.330s 7/6m46.170s
2nd John Hennessy ??? 5/3m40.817s 8/6m45.493s
3rd Lucas Tubman ??? 9/6m5.083s 10/6m35.999s
* Final dropped
4wd Stock
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Final Leg 1 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Jimmy Koimanis (TQ) V 13/6m21.273s 12/6m9.617s 12/6m13.855s(1) 7
2nd Trent Johnson (Q3) M 9/4m34.360s 12/6m15.877s 12/6m22.090s(2) 8
3rd Robert Uljan (Q2) M 12/6m15.304s 11/6m4.352s 11/6m5.192s(3) 9
4th Dave Robinson (Q4) M 11/6m11.125s 11/6m24.395s 11/6m28.511s(4) 10
5th John Hennessy (Q5) V 8/6m24.554s 7/6m17.762s 7/6m1.386s(5) 11
6th Nick Angus (Q6) M 2/1m13.558s 0/0m0.000s 0/0m0.000s(6) 12
* Final dropped
4wd Modified
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Final Leg 1 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Lhor Chaichanachimplee (TQ) M 13/6m9.931s 13/6m22.644s 13/6m31.122s(1) 12/6m10.059s(1) 2
2nd Anthony Tan (Q3) M 12/6m19.592s 12/6m28.714s 12/6m24.240s(2) 12/6m21.485s(2) 4
3rd Luca Sannio (Q6) V 11/6m18.098s 11/6m29.007s 11/6m15.412s(3) 10/6m22.203s(3) 6
4th Joe Porfida (Q2) M 12/6m9.114s 12/6m19.175s 11/6m35.159s(4) 0/0m0.000s(7) 11
5th Dave Robinson (Q-7) M DNS DNS DNS* 9/6m2.873s(4) 11
6th Steve Toomer (Q5) M 11/6m9.363s 11/6m1.675s 10/6m6.513s(5) 0/0m0.000s(7) 12
7th Tom Harden (Q4) M 12/6m20.428s 11/6m28.727s 10/6m16.560s(6) 0/0m0.000s(7) 13
* Final dropped